خوش آمدید

پوشش سبد حصیری خرما عارضه خشکیدگی خوشه را کاهش می‌دهد

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جیرفت و کهنوج گفت: پوشش سبد حصیری خوشه خرما در اوایل مرحله تغییر رنگ در کاهش شدت خسارت آفات و عارضه خشکیدگی خوشه تأثیر به ‌سزایی دارد.

علی درینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جیرفت اظهار داشت: خرما با سطح زیر کشت حدود 30 هزار هکتار و تولیدی بیش از 135 هزار تن دومین محصول مهم باغبانی در منطقه جیرفت و کهنوج است.

وی افزود: پایین‌بودن بازارپسندی و عدم‌ بسته‌بندی مناسب یکی از مهم‌ترین دلایل پایین ‌بودن صادرات خرما در کشور است.

درینی تصریح کرد: اکثر پرندگان بهترین میوه‌های موجود روی نخل را انتخاب کرده و پس از تغذیه از آن موجب کاهش عملکرد و افت بازارپسندی میوه می‌شوند.

وی ابراز داشت: محصول خرما روی درخت در معرض خسارت‌های گوناگونی مانند گرد و خاک، زنبورها، باران‌های بی‌موقع و آفات مهمی مانند کنه گردآلود قرار می‌گیرد.

درینی عنوان کرد: این عوامل در کاهش کمیت و عملکرد کیفی میوه تأثیر به‌ سزایی دارند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جیرفت و کهنوج گفت: آفت کنه گردآلود خرما با فراهم‌ شدن زمینه فعالیت مانند گرمای هوا، خشکی محیط و گرد و خاک می‌تواند، خسارت قابل‌ توجهی را به خوشه‌های خرما وارد سازد.

درینی خاطرنشان کرد: عارضه خشکیدگی خوشه خرما از جمله عوامل خسارت‌زای بسیاری از نخلستان‌های مناطق خرماخیز کشور است.

وی اذعان داشت: در این راستا طرح تحقیقاتی با عنوان پوشش سبد حصیری و نقش آن در افزایش کیفیت میوه خرما به اجرا درآمد.

درینی در زمینه نتایج حاصل از اجرای طرح بیان داشت: پوشش سبد حصیری در اوایل مرحله تغییر رنگ خرما تأثیر به‌ سزایی در کاهش شدت خسارت عارضه خشکیدگی خوشه و خسارت آفاتی مانند کنه گردآلود، گنجشک و زنبور دارد.

وی اظهار داشت: همچنین پوشش سبد حصیری از قرار گرفتن میوه خرما در معرض شرایط نامساعد محیطی، بادهای گرم و خشک، گرد و غبار، خسارت آفات و تابش مستقیم نور خورشید محافظت می‌کند.

این پژوهشگر تصریح کرد: تغذیه بهینه و آبیاری مناسب، رعایت نسبت برگ به خوشه، مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها و برخورداری پراکنش مناسب توزیع خوشه‌های اطراف تاج درخت خرما از جمله موارد مؤثر در افزایش کیفیت محصول خرما است.

وی افزود: در پوشش سبد حصیری دم خوشه باید تا انتها پوشیده شود تا در معرض تابش نور مستقیم نور خورشید و دمای زیاد قرار نگیرد.

درینی عنوان کرد: توصیه می‌شود انتهای سبد حصیری به قطر 15 تا 20 سانتی‌متر باز باشد تا علاوه بر ورود جریان هوا به داخل خوشه، میوه‌های خسارت‌دیده در داخل خوشه باقی نمانده و به بیرون بریزد.

  • 4941
  • 0
ادامه مطلب

اختصاص 20 میلیارد ریال برای بهسازی آسفالت جیرفت

امان‌الله مختاری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در جیرفت  از همه شهروندان جیرفتی به دلیل مشکل آسفالت معابر اظهار شرمندگی و عذرخواهی کرد ،اظهار داشت: ان‌شاءالله به نحو شایسته و در خور شأن مردم تا پایان سال جاری در بحث آسفالت ادای دین می‌کنیم.  

وی افزود: با مساعدت‌های فرمانداری جیرفت حدود 20 میلیارد ریال اعتبار برای بحث آسفالت اختصاص داده شده است.

  • 4755
  • 0
ادامه مطلب

بنا به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر جیرفت

سرکار خانم وجیهه امیرافضلی طی حکمی از سوی شهردار جیرفت بعنوان مشاور ایشان در امور بررسی مشکلات معلولین جیرفت انتصاب گردیده است.

بنا به پیشنهاد اداره بهزیستی جیرفت سرکار خانم وجیهه امیر افضلی از معلولین جیرفت به عنوان مشاور شهردار جیرفت جناب آقای مهندس مختاری در امر پیگیری مشکلات معلولین این شهرستان انتصاب گردید. 

سرکار خانم وجیهه امیرافضلی طی حکمی از سوی شهردار جیرفت بعنوان مشاور ایشان در امور بررسی مشکلات معلولین جیرفت انتصاب گردیده است.

بنا به پیشنهاد اداره بهزیستی جیرفت سرکار خانم وجیهه امیر افضلی از معلولین جیرفت به عنوان مشاور شهردار جیرفت جناب آقای مهندس مختاری در امر پیگیری مشکلات معلولین این شهرستان انتصاب گردید. 

  • 5397
  • 0
ادامه مطلب

بازسازی واحد های تجاری بافت قدیم شهر جیرفت آغاز گردیده است.

شهردار جیرفت اظهار داشت باز سازی واحد های تجاری بافت قدیم شهر جیرفت از ابتدای مردادماه آغاز گردیده و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

مهندس مختاری  در این گفتگو افزود بازسازی واحد های تجاری شهر جیرفت از بلوار شهید رجائی آغاز گردیده است و در فاز بعدی خیابان طالقانی جنوبی و ادامه بافت قدیم شهر در این طرح تحت پوشش قرار میگیرد.

شهردار جیرفت افزود امتیاز های ویژه ای به افراد متقاضی تخریب و نوسازی داده خواهد شد که شامل 75 درصد تخفیف در عوارض پروانه ساختمانی ، خاکبرداری رایگان توسط شهرداری و معرفی به بانک عامل در زمینه احداث طبقات و اخذ تسهیلات بافت فرسوده شهری از جمله امتیاز های این طرح می باشد. 

  • 5704
  • 0
ادامه مطلب

شهرستان جیرفت رتبه دوم اختصاص اعتبارت استانی

ابراهیم غنچه پور' در نشست كمیته برنامه ریزی شهرستان كه با حضور مسوولان دستگاه های اجرایی برگزار شد، افزود: اعتبارات سال جاری این شهرستان از تملك دارایی، استانی و دو درصد نفت 28 میلیارد و 251 میلیون و 100 هزار تومان می باشد.

 

وی بیان داشت: از این اعتبار 10 میلیارد و 456 میلیون و 100 هزار تومان آن مربوط به اعتبارات دو درصد نفت می باشد كه بین 47 دستگاه اجرایی شهرستان توزیع شد.

غنچه پور، خاطر نشان كرد: این اعتبارت در زمینه راه ، عمران شهری، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و غیره به دستگاه های اجرایی توزیع شد.

فرماندار جیرفت افزود: بر اساس سیاست های دولت اولویت اعتبارات سال جاری با تكمیل طرح های نیمه تمام است و هیچ دستگاهی حق شروع طرح عمرانی جدید را ندارد.

وی بیان داشت: مدیران دستگاه های اجرایی می توانند نظرات خود را برای در مورد تخصیص اعتبارات به دفتر معاونت عمرانی فرمانداری تحویل دهند

 

  • 4692
  • 0
ادامه مطلب