خوش آمدید

حضور تعدادی از کارشناسان شهرداری جیرفت در پنجمین همایش مالیه شهرداری تهران

دکتر محمد باقر قالیباف ،  در "پنجمین همایش مالیه شهرداری ، مشکلات ، راهکارها با رویکرد اقتصاد مقاومتی" که در برج میلاد با حضور حجت الاسلام ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ،  مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران و معاونان شهرداری تهران برگزار شد ، با بیان این که خدا را شاکریم که در نظام اسلامی و ولایی زندگی می کنیم گفت : همه ما باید خدا را شکرگذار باشیم که عمر ما را در این مقطع قرار داد که به جای آن که در نظامی طاغوتی ، جبار و مستکبر باشیم در سایه ولی فقیه ، مجتهد جامع الشرایط و مدیر و مدبر زندگی می کنیم و باید قدر این را بدانیم .

وی با بیان این که امروز دشمن ، عرصه اقتصادی را برای مبارزه اشاره گرفته است که این عرصه سخت تر از عرصه نظامی است ، افزود :  در عرصه نظامی جغرافیا محدود و افرادی نیز که تحت تاثیر قرار می گیرند محدود و اثر گذاری کوتاه مدت است ، قطعا در دوران دفاع مقدس ، صدام و دشمنان می خواستند نظام اسلامی را  از پای درآورند اما راه نظامی کوتاه و رسیدن به مقصد در مدتی کوتاه است و روش مبارزه خود را دارد ، اما روش اقتصادی حتما برای رسیدن به هدف زمان بیشتری می خواهد اما تاثیر گذاری آن عمیق است و همه جغرافیای کشور را در بر می گیرد و مربوط به خوزستان و دزفول و حمله های جسته و گریخته به تهران مانند سال 60 نیست و همه افراد جغرافیای ایران درگیر این صحنه هستند و همه افراد جامعه را درگیر می کند ؛ پدرو فرزند را مقابل هم قرار می دهد ، زن و شوهر ، دو دوست را مقابل هم قرار می دهد و احساس امنیت و آرامش را از جامعه می گیرد و فقر را به جامعه می آورد که وقتی فقر به جامعه آمد ، جهل می آید و زمانی که جهل آمد هیچ آینده ای پیش روی آن جامعه نخواهد بود .

وی افزود : وقتی فقر آمد چاپلوسی می آید و تعظیم در مقابل قدرت و ثروت را به همراه دارد و این یعنی از همه آرمان ها فاصله می گیریم و در یک کلام ذلت را می پذیریم ، پس این عرصه مهم و صحنه آرایی جدی و عمیقی است و دشمنان ما جای حساسی را برای نبرد با انقلاب اسلامی انتخاب کرده اند و همه باید دست به دست هم دهیم تا درک درستی از ابعاد این تهدید داشته باشیم .

شهردار تهران با اشاره به نام گذاری هایی که از سال های قبل از سوی مقام معظم رهبری شده است ، گفت : ایشان طی سال های گذشته مواردی از جمله اصلاح الگوی مصرف ، همت و کار مضاعف و تولید و سرمایه ملی را به ما گفتند و این خطر را به ما گوشزد کردند ، اما متاسفانه توجه کافی به این موضوعات نشد و مجموع عملکرد ما امروز قابل قبول نیست کارنامه مان قابل دفاع نیست .

قالیباف در ادامه با اشاره بحث بینش در اقتصاد ، گفت : زمانی که در نیروی انتظامی بودیم ، خواستم اهل فن و کسانی که صلاحیت دارند سندی به ما ارائه دهند تا ابعاد یک پلیس اسلامی را بشناسیم ، من به عنوان فرمانده ناجا صلاحیت آن را ندارم که بدانم پلیس اسلامی چه شاخصه هایی دارد ، باید با کمک اهل فن بدانم تفاوت پلیسی که در یک نظام اسلامی کار می کند با سایر جوامع چیست ؟ ، اما سرانجام نتوانستند این سند را به من ارائه دهند و این موضوع امروز نیز هست که سند اقتصاد اسلامی ما در حوزه بینشی چیست ؟

وی تصریح کرد : در حوزه بینش اقتصادی باید مالکیت و حقوق شخصی و تولید ثروت را در جامعه به رسمیت بشناسیم نه به آن معنا که امروز مردم سند دارند ومالکیت دارند پس این حقوق هست ، متاسفانه تا عدد و رقم ها از مرزهایی عبور می کند ، سنسورهای همه برای این ثروت حساس می شود ، من نمی گویم نباید این طور باشد ، "از کجا آورده ای ؟" در همه اقتصاد های غرب و سرمایه ای هم وجود دارد و هرکسی از هر جایی نمی تواند هر چیزی رابه دست آورد ، اما حرمت مالکیت و اطمینان بخشی و امنیت ثروت و مالکیت ، موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چراکه اشکالات جدی در این حوزه داریم .

شهردار تهران ادامه داد : دخالت دولت در حد ضرورت نیز موضوع مهمی است که باید بدان توجه شود ، همچنین اندازه دولت در اقتصاد باید بسیار کوچک باشد و اجازه دهیم صحنه رقابتی پیش رود ، اما امروز دخالت دولت در اقتصاد بزرگ و بیش از اندازه است .

قالیباف در ادامه با اشاره به اهمیت توجه به حوزه علم و دانش ، با بیان این که کار را باید به کاردان سپرد اظهار کرد : در حوزه تدبیر اقتصادی می دانیم که باید چه مولفه هایی را دنبال کنیم و این مولفه ها نیروی کار ، سرمایه ، دانش و تکنولوژی و تعاملات جهانی است که کاری تخصصی است و اندیشمندان علم اقتصاد در این زمینه باید برای ما نسخه بپیچند نه مدیران و نه شخصیت های سیاسی و کسانی که در این حوزه کارشناس نیستند و کار را باید به اهل آن سپرد ، مانند آن که در شهرداری تهران در حوزه حسابرسی و مالی چون شهردار هستم هر روز در کار آقای پورزرندی دخالت کنم و بگویم چه کند و چه نکند ؛ من نباید این کار را بکنم باید کار وی و تیم کارشناسی آن را بپذیرم و درست عمل کنم .

وی توجه به ترتیبات نهادی را یکی از شاخصه های مهم دانست و خاطر نشان کرد : این ترتیبات مانند فضای کار و کسب است که اگر در نیروی کار و سرمایه دیده شود اشتباه است و یا در حکمرانی خوب آنچه مهم است ثبات سیاسی است و این که حرف صاحبنظران شنیده شود و قانون خوب باشد و توجه به قانون شود و در قانون ثبات باشد و اگر به این ها خوب توجه نشود ، هر قدر هم که سرمایه و نیروی کار داشته باشیم و تئوریپردازی کنیم آن را خراب کرده ایم .

وی ادامه داد : در این شرایط بد اقتصادی ، حجم سرمایه گذاری کشورما جزو 20 کشور دنیاست ، اما خروجی آن و رشد اقتصادی ما رو به سیر نزولی است ، چون در ترتیبات نهادی دچار مشکل هستیم و این نکته ای است که مدیران ؛ تصمیم گیران و کسانی که در موضع قدرت و حاکمیت هستند دراداره جامعه باید به آن دقت کنند .

قالیباف با اشاره به موضوع مدیریت گفت : علم دانستن است و انگیزه آن خواستن است و بخشی از آن توانستن است و توانستن درحوزه مدیریت بسیارمهم است .

وی مهم ترین چالش کشور را موضوع مدیریت دانست ، گفت : با تئوری اقتصادی از تحریم و مشکلات اقتصادی  که دشمن طراحی کرده نمی توان عبور کرد و آن قدر که مدیریت و سیاست ، اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده ، نداشتن علم اقتصاد ما رابه چالش نینداخته است و مشکل در اقتصاد ما پیش از این که اقتصادی باشد ، یک موضوع مدیریتی و سیاسی است که باید اصلاح شود .

شهردار پایتخت افزود : مثلا در حوزه مدیریت من در شهرداری تصمیمی می گیرم اما وقتی نگاه می کنم می بینم آنچه در بدنه شهرداری اتفاق می افتد با آنچه من تصمیم گرفتم مغایرت دارد ، پس اگر دهها تصمیم درست وتئوری اقتصادی خوب داشته باشیم  ، اما وقتی قدرت توانستن برای اجرای آن را تا آخرین رده ها نداریم ، چگونه می توانیم این تئوری خوب را اجرا کنیم .

وی تصریح کرد: در شهرداری 48 ماه زمان گذاشتیم تا حوزه شهرسازی را براساس طرح جامع و تفصیلی تحت وب سازیم و بگوییم که هیچ پرونده ای دستی جا به نمی شود و بخشنامه ای نیز اجرا نمی شود ، چرا که آن زمان هم که  بخشنامه ها می آمد ضمانتی برای اجرای آن نبود ، اما امروز تکنولوژی در خدمت مدیریت آمده است و مدیریت درشهرداری بر این باور است که اگر الان بخواهم بدانم از امروز صبح چند پرونده و کجا صادر شده و چه کسی آن را صادر کرده به آن دسترسی دارم در صورتی که دو سال قبل این طور نبود .

قالیباف با بیان این که اگر ده ها برنامه خوب داشته باشیم و نتوانیم آن ها را خوب اعمال کنیم چه فایده ای دارد ، گفت : صحنه اقتصاد ، صحنه دفاع مقدس نیست که فضای جان دادن و معنویت باشد ، فضای جان دادن فضای سالمی است ، اما در صحنه اقتصاد پول ، شیطنت ، ثروت ، گمراهی وجود دارد و این بدان معناست که برادر خود را می کشند ، حیثیت پدر را از بین می برند ، دوست خود رابه قتل می رساننذ  و کلاهبرداری می کنند  ، این ها فساد است و منطق بسیار قوی تری در حسابرسی ها می خواهد تا این مفسده های بزرگی که متاسفانه اتفاق می افتد ، انجام نشود .

وی افزود : نگاه کنیم ببینیم درحوزه مدیریت در بخش مالیات چه وضعی داریم ؟ همین الان رقم قابل توجهی ارز در کشور هست اما این ارز آیا در کنترل سیتم مالی و پولی کشور است  یا در اختیار افراد ؟ چقدر این ارزها خرد است و چقدر در صندوق خانه هاست ؟ این سرمایه متعلق به کیست و با چه مدیریتی می توان آن را در اختیار گرفت ؟ حالا  هر قدر می توان ارز به کشور تزریق کرد ، وقتی نمی توانیم آن را کنترل کنیم ، صدها میلیارد دلارهم بیاد چه می خواهیم بکنیم و اینجاست که بحث مدیریت در توانستن و پیاده سازی یک تئوری خوب ، ممکن نیست .

قالیباف با بیان این که مدیریت در نظام اسلامی تنها یک هنر نیست و بین یک مدیر اسلامی و با مدیر غیر اسلامی تفاوت وجود دارد و تفاوت ماهوی بین مدیریت اسلامی وغیر اسلامی هست ، اظهار کرد : اگر ما یک باور انقلابی و دشمن قسم خورده در عرصه اقتصادی داریم اینجا معنی مدیریت جهادی مشخص می شود و از اینجاست که اقتصاد مقاومتی تعریف می شود .

وی افزود : ما نباید اقتصاد مقاومتی را یک تئوری علمی بدانیم ، بلکه اقتصاد مقاومتی ، یک رویکرد و یک باور است و موضوعات آن از جنس کمی نیست که به آن کمی نگاه شود و کیفی است که باید نگاه خاص خود را داشته باشد و از ابزار تکنوکراسی و بروکراسی برای پیاده سازی آن استفاده کنیم ، البته ممکن است که بگویند قالیباف ، انسان تکنوکراتی است که باید بگوییم تکنوکرات بودن چیز بدی نیست و به معنای استفاده درست از ابزار خوب و مدرن است که برای پیاده سازی یک آرمان و یک عقل متصل به وحی الهی استفاده می شود و اگر نخواهیم از آن استفاده کنیم باید به عقلمان شک کنیم ، هر چند گاهی  برخی افراد آن را ابزار سیاسی می کنند و طوری وانمود می کنند و مثلا فکر می کنند اگر جایی که می توان با ویدئو کنفرانس حضور پیدا کرد ، پیاده راه بروند و عرق بریزند و نصف روز حرکت کنند یعنی اجر و ثوابش بیشتر است ، در اسلام چنین چیزی را نداریم و نفهمیدیم وهمه اینها مواردی است که نیازمند یک مدیریت اجرایی است تا بتوایم عقلانیت و معنویت را با همه ابزار و امکاناتی که جامعه و بشریت و علم و دانش در اختیارمان گذاشته استفاده کنیم .

شهردار تهران تصریح کرد : امروز ما در مرزهای علم و دانش دنیا قرار داریم و در بخش فنی و حوزه علوم انسانی ، جوانان ، اندیشمندان و دانشگاهیان ما در مرزهای علم دنیا قرار دارند اما واقعیت آن است که وقتی می خواهیم آن را در جامعه پیاده سازی کنیم به هفت دهه قبل بر می گردیم ، پس این چه فایده ای دارد که دانش را داشته باشیم ، اگر نتوانیم آن را به درستی به خدمت بگیریم یعنی همان جایی که ما به تکنولوژی و مدیریت توجه نمی کنیم .

وی افزود : حتما این مدیریت و تکنولوژی اگر در مسیر عقلانیت نباشد در مسیر آرمان ها حرکت نکرده ایم و اگر مثلا شهری بهتر از ونکوور بسازیم اما در آنجا عبادت خداوند اتفاق نیفتد و انسان ها سیر رشد و تعالی خود را انجام ندهند انحراف بزرگ تر از انحراف اولیه که در فقر هستیم برای ما اتفاق افتاده است و ما به دنبال آن نیستیم.

شهردار تهران در ادامه با بیان این که امروز در شهرداری تهران مشکلات ما کمتر است، گفت : عدد و رقم نشان می دهد که  در دوره های گذشته و 5 دهه قبل ، همیشه بین 30 تا 33 درصد بودجه شهرداری تهران را دولت مرکزی تامین می کرده است ، اما امسال در سال 90 و 91 این سقف به کمتر از یک و دو درصد رسیده است واین در شرایطی است که شهرداری تهران هر سال بودجه اش دو برابر شده است .

قالیباف تصریح کرد : سالی که توفیق داشتم و شهرداری را تحویل گرفتم  در سال 84 ، دقیق ، 996 میلیارد تومان بودجه تحقق یافته شهرداری تهران بود ، امروز نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان است و در هفت سال هر سال دو برابر شده است که این در بخش نقدی است و درآمد پایدار نیز چند برابر شده است .

وی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران در بحث بودجه نگرانی ندارد ، اظهار کرد : خلاف آنچه که امروز در بیرون جوسازی هایی می کنند که شهرداری تهران تراکم فروشی می کند ، در حضور رئیس شورای شهر می گویم که شهرداری حداقل از زمان طرح تفصیلی و سه سال گذشته که تلاش کردیم ، در شهرداری تهران تراکم فروشی اتفاق نمی افتد ، یک تراکم حداقل کف پایه 120 درصد داریم که بر اساس آن تراکم مجازی داریم که در برخی جاها 420 درصد ، 600 درصد ، 300 درصد بر اساس طرح جامع عمل می شود که تراکم فروشی نیست و واقعیت شهرسازی است که بر اساس آن دنبال می شود .

شهردار تهران تصریح کرد : تراکم فروشی برای وقتی بود که در خیابان 12 متری با گذر 10 متری یک  نفر مانند شهردار منطقه و یا شخص دیگری تصمیم می گرفت و پولی داده می شد و اجازه ساخت 30 طبقه داده می شد و تعداد خودروهایی که اضافه می شد و امروز ترافیک آن را در اتوبان صدر می بینیم بدون آن که زیرساختی تهیه شود ، هرگز در شهرداری تهران امروز چنین چیزی اتفاق نمی افتد .

وی خاطرنشان کرد : سیستم درآمدی در شهرداری کشور ما مبنای ساخت و ساز دارد ، هرچند این کار درستی است اما باید تلاش کنیم این سیستم را به سمت غیرساخت و ساز ببریم .

قالیباف در ادامه تصریح کرد :عملکرد شهرداری تهران امروز در حوزه حسابرسی بسیار شفاف و روشن است ؛ روزی که می خواستیم پایه های حسابرسی سال 85 را مستقر کنیم ، هیچ حسابرسی در پایان سال 84  که شش ماه آن را خودم شهردار بودم و قبل آن نداشتیم ، اما از زمان شورای دوم این تلاش شروع شد و امروز اگر انحراف دو دهم درصد است و بودجه عملیاتی شده و طبق برنامه پیش می رویم و مناقصات برای پروژه ها برگزار می شود  به خاطر زحمات کارشناسان و دلسوزانی است که در بدنه شهرداری تلاش کردند و توانستند این سیستم درآمدی و حسابرسی را درست کنند و پیش ببرند و همه مجموعه شهرداری و شورای شهر دست به دست هم دادند که این افتخار بزرگ به دست آمده است که می تواند به همه شهرداری های کشور منتقل شود .

وی با تاکید بر این که امروز اصلا شهرداری تهران دغدغه درآمد ندارد ، گفت :  امسال برای درآمد متمم آوردیم با همه مشکلاتی که در ابتدای سال فکر می کردیم که آیا درآمدها تحقق می یابد یا خیر که خوشبختانه محقق شد ، درآمدها بالا رفت ، پروژه ها سه شیفت کار می کنند .

قالیباف خاطر نشان کرد : امروز از قضا بریز و بپاش هم نداریم ؛ وقتی زمان را می خریم یعنی صرفه جویی کریدم ، وقتی کیفیت را کنترل می کنیم یعنی عاقلانه به موضوع نگاه کردیم ، پس اساس ما این است که قیمت تمام شده ، زمان و کیفیت را مورد توجه قرار دهیم و این از ویژگی های پروژه های ماست ؛ گاهی می پرسند پروژه چقدرگران شده است ، چرا پروژه دو برابر درآمده است ، اما اینطور نیست ، زمانی که پروژه را شروع کردیم میلگرد کیلویی 700 تومان بود و همین الان شده 2100 تومان و این یعنی سه برابر و قرار نیست میلگرد را سه برابر بخریم اما قیمت پروژه را به قیمت روز تصویب طرح اجرا کنیم و اسم این را بریز و بپاش و گران شدن می گویند در حالی که بیش از 70 درصد پروژه را زمانی ساختیم که این رقم میلگرد میانگین 1200 تومان شده است و در قیاس با تونل رسالت که دوکیلومتر 12 سال زمان برد ، تونل  10 کیلومتری نیایش ، 20 ماه زمان برده است که با توجه به همه شرایط انجام شده و کاملا روند آن روشن است .

شهردار تهران در ادامه اظهار کرد : باید تلاش کنیم یک پیوند عمیق بین سرنوشت حرفه ای مدیران با خروجی کار آنها بگیریم و مثلا در بودجه عملیاتی موقعیت حرفه ای مدیر را با خروجی کارش در این سیستم قیاس کنیم که این بسیار مهم است و در کشور ما به ان توجهی نمی شود و مردم آن را در مجموعه شهر می بینند .

وی افزود : فرید زکریا که از نظریه پردازان معروف دنیاست و موضع جدی با انقلاب اسلامی دارد ، وی یک سال قبل که به تهران آمد و از اینجا برگشت در وبلاگ شخصی خود نوشت که درتهران با وجود شرایط سخت بحران اقتصادی که امریکا به تهران وارد کرده است هیچ آثاری از تحریم و فشار اقتصادی غرب بر ایران در تهران ندیدم و این اقرار دشمن ماست که به خاطر این افتخار دست همه زحمتکشان و دلسوزان شهرداری را می بوسم و باید به طور وسیع به این موضوع توجه کنیم که اقتصاد مقاومتی یعنی این که مشکلاتی پیش روی ما هست و باید آن را بشناسیم و حرکت کنیم و بدانیم که در یک نبرد هستیم و حتما باید در تولید و توزیع و مصرف دقت کنیم و اقتصاد مقاومتی یعنی این که همه مدیران و مردم ما بدانند یک مجاهدت می کنند و یک مجاهد هستند و نباید این طور باشد که وقتی می بینیم که کار سخت است آن را رها کنیم ، کار را باید با اوج درایت و پختگی انجام دهیم مانند ماه های اول جنگ که ابزاری نداشتیم اما نگفتیم که نمی توانیم با دشمن نبرد کنیم و این را هم نگفتیم که با امکانات کمی می تواتیم در برابر تانک دشمن بایستیم ، این حرف غیر عقلانی است و انقلابی نیست ؛ اگر کسی این حرف را گفت از شجاعتش نیست و قصد دیگری دارد یعنی یا نادان است یا خائن و هرکدام باشد به ما خسارت می زند وحتی اگر بگوییم که تسلیم می شویم  و نمی جنگیم یعنی پای آرمان ها و سنت های الهی نایستادیم و آرمان خواه نیستیم و مدیر جهادی نیستیم و اگر در اقلیت هم قرار گیریم اما در مسیر درست باشیم پیروزی تضمین شده است  باید بایستیم ودر جنگ نیز همینطور عمل کردیم و پیروز شدیم .

وی افزود : امروز هم در عرصه اقتصادی هم با نگاه عقلانیت ، معنویت ، اعتدال ، گذشت ، تدبیر و خرد جمعی ، همدلی و محبت و دوری از مچ گیری و اختلاف عمل کنیم تا خدا به ما برکت دهد و خدا آنقدر به کشور ما برکت داده است که ما مدیران باید از آن به درستی استفاده کنیم  و در غیر این صورت این فرصت برای ما تهدید می شود مانند نفت که برای ما فرصت بوده است و بد از آن استفاده کردیم و امروز تبدیل به تهدید شده است .

قالیباف ادامه داد : سالی 120 میلیارد دلار درآمد در این دو سه سال اخیر دست ما بوده است که برای آن تدبیر نکردیم و طوری خرج کردیم که همان فرصت امروز تبدیل به تهدید شده است و باید به این مسائل توجه کنیم و نقاط ضعفمان را تبدیل به فرصت کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 4700
  • 0
ادامه مطلب