تاریخ : يكشنبه، 6 بهمن ماه، 1392
موضوع : خبري های شهری

54 روستا در جنوب کرمان برق‌رسانی شدند

مدیرعامل شرکت توزیع برق جنوب کرمان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 54 روستا در جنوب کرمان با 965 خانوار و سرمایه‌گذاری 4 میلیارد تومان برق‌دار شده‌اند.

خبرگزاری فارس: 54 روستا در جنوب کرمان برق‌رسانی شدند
  •  
  •  
  •  

عبدالوحید مهدوی‌نیا صبح امروز در جمع خبرنگاران در ارتباط با دلیل تاخیر در برق‌رسانی به روستای نهضت‌آباد کلیتو بخش جازموریان از توابع شهرستان رودبار اظهار داشت: این روستا شامل 30 خانوار است و از سال گذشته در موافقت‌نامه‌های برق‌رسانی به روستاها در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت: به دلیل زیاد بودن طول شبکه مورد نیاز که شامل پنج کیلومتر شبکه فشار متوسط، سه کیلومتر شبکه فشار ضعیف و سه دستگاه ترانس است، سال گذشته سه نوبت مناقصه برای برق‌رسانی به این روستا برگزار شد، اما به دلیل عدم انتخاب پیمانکار به موافقت‌نامه امسال منتقل و دلیل عدم انتخاب پیمانکار مربوط به کمبود نقدینگی و بدهکاری به آنها است.

مهدوی‌نیا عنوان کرد: شرکت توزیع برق برای تامین نقدینگی انجام این‌گونه طرح‌ها از سه منبع ورودی استفاده می‌کند که منبع اول از محل هزینه‌های فروش انرژی است و این شرکت هر کیلووات انرژی را به قیمت 680 ریال خریداری می‌کند، اما از آنجایی که اکثر مشترکان این شرکت در بخش کشاورزی هستند، میانگین نرخ فروش انرژی 195 ریال است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق جنوب کرمان گفت:یعنی شرکت به ازای هر کیلووات 485  ریال ضرر متحمل می‌شود که این میزان ضرر سالانه معادل 199 میلیارد تومان است و دولت متعهد است مابه‌التفاوت این ضرر را جبران کند، اما تاکنون این امر صورت نگرفته است.

مهدوی‌نیا تصریح کرد: منبع دوم هزینه‌های فروش انشعاب است که برای برقراری هر انشعاب برق 2 میلیون و 500 هزار تومان اعتبار نیاز است و از سال 83 تاکنون قیمت‌های فروش انشعاب ثابت باقیمانده است، اما اخیرا این نرخ‌ها افزایش یافته امام باز هم پاسخگوی هزینه‌ها نیست.

وی عنوان کرد: منبع سوم نیز بودجه‌ طرح‌های عمرانی دولت است که سال گذشته میزان تخصیص اعتبارات حدود 20 درصد بود، اما امسال در بند 69 قانون بودجه تصویب شده که به ازای فروش هر کیلووات انرژی به غیر از مشترکان خانگی روستایی، مبلغ 30 ریال به عنوان عوارض کسب و این مبلغ در راستای تامین برق روستایی و انرژی‌های نو استفاده می‌شود.

مهدوی‌نیا خاطرنشان کرد: از شهریور ماه امسال اعتباراتی در این زمینه دریافت شده است که از محل این اعتبارات به 145 روستا با اعتباری بالغ بر 9 میلیارد تومان برق‌رسانی صورت می‌گیرد و در بخش بازسازی روستایی در 112 روستا اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 200 میلیون تومان، بخش توسعه برق روستایی در 119 روستا با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 200 میلیون تومان، بخش روشنایی معابر اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان و در بخش انرژی خورشیدی در 41 مدرسه و شش مسجد اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون تومان به این شرکت اختصاص داده شده است که تا پایان سال پروژه‌های مربوطه اجرا می‌شود.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 54 روستا با 965 خانوار و سرمایه‌گذاری به مبلغ 4 میلیارد تومان برق‌دار شده‌اند که از این تعداد هفت روستا در منطقه رودبار با 114 خانوار و 250 میلیون تومان اعتبار برق‌رسانی شده‌اند.

مهدوی‌نیا بیان کرد: در صورتی که اعتبارات بند 69 در بودجه‌های سال آینده نیز تکرار شود، منبع بسیار خوبی برای تامین برق روستاهایی از جمله روستای نهضت‌آباد کلیتو بخش جازموریان است و امیدواریم حداکثر تا سال آینده مردم این روستا از نعمت برق بهره‌مند شوند.منبع:فارس نیوز
منبع این مقاله : :شهرداری جیرفت
آدرس این مطلب : http://www.jiroft.ir/220//خبري های شهری/54-روستا-در-جنوب-کرمان-برق‌رسانی-شدند/