خوش آمدید

95 درصد آب بخش کشاورزی جیرفت از سفره‎های زیرزمینی است

محمدعلی سیفی امروز در حاشیه افتتاح طرح آبیاری تحت فشار در روستای طوهان از توابع شهرستان جیرفت در گفت‌‎وگو با خبرنگار فارس در جیرفت اظهار داشت‎: این طرح با هدف افزایش راندمان آبیاری و صرفه‎جویی در آب‎های زیرزمینی اجرا شده است.

سیفی خاطرنشان کرد: این طرح در حدود 67 هکتار با هزینه 310 میلیون تومان در مجموع با 15 درصد خودیاری با اعتبار حدود 350 میلیون تومان به بهره‎برداری می‎رسد.

وی بیان داشت: بیش از 4 هزار و 500 حلقه چاه در شهرستان جیرفت وجود دارد که عمده آن‎ها پس از پیروزی انقلاب حفر شده‎ و به بهره‎برداری رسیده‎اند.

سیفی تصریح کرد: بیش از 95 درصد از آب‎های مورد استفاده بخش کشاورزی در منطقه دشت جیرفت از سفره‎های زیرزمینی است به همین دلیل باید صرفه‎جویی در منابع آبی را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به اینکه سالانه حداقل یک متر افت سطح آب در چاه‎های کشاورزی اتفاق می‎افتد، افزود: هر ساله در سفره‎های آب زیرزمینی با کسری مخزن مواجه هستیم، زیرا برداشت آب بیشتر از ورودی آب به این سفره‎ها است.

سیفی عنوان کرد: در برخی از حوزه‎ها بیش از 50 حلقه چاه‎ آرتیزین وجود داشت، اما اکنون تنها یک تا دو حلقه با آبدهی بسیار پایین موجود است به همین دلیل باید راندمان آبیاری را افزایش داد تا در آینده نزدیک با مشکل مواجه نشویم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت گفت: در هر صورت به دلیل افزایش برداشت با مشکل حاد و بحرانی مواجه می‎شویم، اما با آبیاری تحت فشار این روند را طولانی‎تر می‎کنیم.

سیفی خاطرنشان کرد: در سال 91، یک هزار و 400 هکتار طرح آبیاری تحت فشار اجرا شد، اما در سال 92 به دلیل کمبود منابع اعتباری این میزان به 300 هکتار کاهش یافت.
کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 2330
  • 0