خوش آمدید

56 درصد اهداکنندگان خون در جیرفت مستمر هستند

علی بهزادی در حاشیه تجلیل از اهداکنندگان مستمر خون در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در جیرفت با تبریک 24 خرداد ماه روز جهانی اهداکنندگان خون اظهار داشت: شعار جهانی امسال «خون سالم برای مادران» است.

وی با اشاره به انواع اهداکننده خون بیان داشت: افرادی که بار اول برای اهدا مراجعه می‎کنند، اهداکننده بار اول، افرادی که در سال یک‌بار خون اهدا می‎کنند، اهدا کننده باسابقه و افرادی که طی سال دو بار یا بیشتر به این امر می‎پردازند، اهدا کننده مستمر خوانده می‎شوند.

بهزادی تعداد اهداکنندگان مستمر را 56 درصد ذکر و تصریح کرد: ارائه کارت ملی، داشتن سلامتی کامل، سن بین 17 تا 65 سال و وزن بیش از 50 کیلوگرم شرایط کلی اهداکنندگان خون هستند.

وی با برشمردن مزایای اهدای خون افزود: اهدا موجب شادابی و نشاط فرد اهداکننده، جلوگیری از غلظت خون، کاهش سکته‎های قلبی و مغزی و نجات جان همنوعان می‎شود.

وجود 22 بیمار مبتلا به تالاسمی در جیرفت و عنبرآباد

بهزادی تعداد بیماران مبتلا به تالاسمی شهرستان‎های جیرفت و عنبرآباد را 220 نفر خواند و عنوان کرد: این بیماران ماهانه 290 واحد خون مصرف می‎کنند.

رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان جیرفت با بیان اینکه همچنین 250 واحد خون در بیمارستان امام خمینی و 50 واحد در بیمارستان آیت‎الله کاشانی مصرف می‎شود، گفت: در مجموع حدود 600 واحد خون در این سه مرکز مورد مصرف قرار می‎گیرد.

انجام 1105 واحد خونگیری در پایگاه انتقال خون جیرفت

بهزادی خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه یک هزار و 374 نفر به پایگاه انتقال خون مراجعه کرده که از این تعداد یک هزار و 105 نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد 94 نفر زن و یک هزار و 11 نفر مرد و در مجموع 677 نفر از آنان نیز جزء اهدا کنندگان مستمر بودند، اظهار داشت: طی این دو ماه نیز یک هزار و 118 واحد خون، 165 واحد پلاسما و 140 واحد پلاکت در مراکز درمانی مصرف شده است.

عدم استقبال بانوان جیرفتی از اهدای خون

بهزادی با انتقاد از عدم استقبال بانوان نسبت به اهدای خون تصریح کرد: با توجه به اینکه زنان نیز نیمی از جامعه را تشکیل می‎دهند از تمام آنان که دارای شرایط لازم هستند، تقاضا می‎شود برای اهدای خون به این پایگاه مراجعه کنند و مشارکت بیشتری در این امر خداپسندانه داشته باشند.

نیاز شدید به اهدای خون در ماه رمضان

وی بیان داشت: همچنین با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و گرمای شدید هوا از مردم نوعدوست این منطقه دعوت به عمل می‎آید تا به پایگاه انتقال خون مراجعه کرده و خون خود را در راستای کمک به بیماران نیازمند اهدا کنند.

رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان جیرفت گفت: از تمام ارگان‎ها و نهادهای دولتی و خصوصی و اصحاب رسانه و مطبوعات نیز که در راستای ترویج فرهنگ اهدای خون همکاری داشته و اهداکنندگان خون که همواره این مرکز را در پیشبرد اهداف مورد نظر یاری کردند، تشکر می‎کنیم و امیدواریم که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

بهزادی عنوان کرد: 9 مرداد ماه نیز روز تأسیس سازمان انتقال خون ایران و مصادف با 40 سالگی آن با شعار «40 سال همراهی، 40 میلیون اهدای خون و تداوم بیکران زندگی» است که برنامه‎های خاص خود را دارد.

به گزارش فارس، به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون از 25 نفر اهدا کنندگان مستمر زن و مرد و رابطان ترویج فرهنگ اهدای خون که با پایگاه انتقال خون شهرستان جیرفت همکاری داشتند با اعطای لوح و هدیه تقدیر به عمل آمد.
کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 2573
  • 0